Spis treści
- Na czym polega leczenie ortodontyczne?
- Rodzaje aparatów ortodontycznych
- Aparaty ruchome dla dzieci i dorosłych
- Aparaty stałe
- Ortodonta Warszawa - jak wygląda konsultacja?
- Leczenie wielospecjalistyczne
- Dlaczego warto leczyć wady zgryzu
- Wizyty kontrolne retencji u lekarza ortodonty
- Ortodoncja i medycyna estetyczna w Warszawie Mokotów
- Zalety leczenia ortodontycznego
- Metamorfozy
- Cennik zabiegów
Zgryz jest to ułożenie łuków zębowych względem siebie. W przypadku, gdy kontakt ten jest nieprawidłowy, mówi się o występowaniu wady zgryzu. W takich sytuacjach niezbędna jest ingerencja ortodonty, który zaleca noszenie odpowiedniego aparatu. Ortodoncja zatem jest dziedziną stomatologii, zajmującą się wyprowadzaniem wad zgryzu i obejmowaniem pacjenta kompleksową opieką zarówno w trakcie terapii, jak też po jej zakończeniu, w celu kontrolowania efektów leczenia krzywego uzębienia.
Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Leczenie wad zgryzu dotyczy zarówno dzieci i młodzieży, jak też osób dorosłych w różnym wieku. Proces współpracy pacjenta z ortodontą rozpoczyna się od kwalifikacji do konkretnej metody terapeutycznej. Czas leczenia w każdej z tych metod może być nieco inny, jednak wspólnym mianownikiem jest uzyskanie pięknego uśmiechu u pacjenta.
Przed podjęciem przez ortodontę decyzji o wyborze określonego rozwiązania, pacjent powinien wykonać zdjęcie cefalometryczne. Ważne jest też, by przyjść do stomatologa na przegląd, ponieważ nie można rozpoczynać leczenia wady zgryzu bez wyeliminowania problemu próchnicy w jamie ustnej.
Rodzaje aparatów ortodontycznych
We współczesnym leczeniu ortodontycznym stosuje się dwie grupy aparatów ortodontycznych. Są to aparaty stałe i ruchome. W przypadku aparatów ruchomych, ortodonta zaleca pacjentowi nakładki, które należy wyjmować na czas posiłku oraz przed myciem zębów. W przypadku tego rozwiązania okres leczenia jest krótszy a proces mniej inwazyjny.
Nie w każdej wadzie zgryzu jednak nakładki mogą być zastosowane. Drugą opcję stanowi aparat stały w postaci metalowego drutu, zamków, ligatur i wyciągów. To zalecana metoda dla poważnych wad zgryzu.
Aparaty ruchome dla dzieci i dorosłych
Aparaty zdejmowane (ruchome) zawdzięczają swoją nazwę możliwości wyjęcia ich z jamy ustnej przez pacjenta bez pomocy lekarza ortodonty. Większość aparatów tego typu jest stosowanych u dzieci i młodzieży w okresie intensywnego wzrostu. Wówczas są one najbardziej efektywne. Oczywiście pod warunkiem regularnego noszenia i przestrzegania zaleceń ortodonty.
Aparaty stałe
Aparaty stałe przez cały okres leczenia są przyklejone do zębów specjalnym cementem. Ważnymi elementami aparatu stałego są pierścienie, które mocuje się na zęby trzonowe. Jeśli plan leczenia przewiduje montaż pierścieni, to wymagane jest pojawienia się tydzień wcześniej w gabinecie stomatologicznym na założenie separacji.
Specjalne gumeczki założone w sąsiedztwie szóstek mają zwiększyć szparę między zębami i umożliwić zacementowanie pierścieni. Na pozostałe zęby nakleja się zamki metalowe lub estetyczne.
Ogromną popularnością cieszą się zamki porcelanowe ponieważ są prawie niewidoczne a na dodatek nie przebarwiają się.
Wyróżnia się także:
- zamki z szafiru monokrystalicznego, przezierne jak szkło i dające znakomity efekt kosmetyczny,
- zamki bezniklowe dedykowane alergikom,
- zamki samoligaturujące metalowe bądź estetyczne.
Zamki i pierścienie aparatów stałych pozwalają na precyzyjne przyłożenie sił do każdego zęba, a siły te są generowane między innymi przez specjalne standaryzowane łuki wykonane z różnych stopów metali.
Rodzaj łuku dobierany jest indywidualnie przez ortodontę w zależności od etapu leczenia i potrzeb pacjenta. W leczeniu aparatami stałymi lekarz wykorzystuje również inne elementy pomocnicze, takie jak: sprężynki, guziki, gumowe wyciągi, łuki podniebienne, mikrośruby, wyciągi zewnątrzustne Head Gear lub maskę twarzową.
Niektóre z tych rozwiązań stosuje się u dorosłych i dzieci, inne zaś są najbardziej efektywne w okresie wzrostu.
Warto podkreślić, że nie istnieje górna granica wieku w leczeniu aparatami stałymi.
Wady zgryzu to nie tylko defekt estetyczny. To także większe ryzyko próchnicy ze względu na współistniejące stłoczenia zębów i wynikające z nich problemy z właściwym oczyszczaniem. Nieprawidłowości w ustawieniu zębów to również większe ryzyko chorób przyzębia, związane z punktowym przeciążeniem zębów i tkanek przyzębia. Wada zgryzu to także ryzyko patologicznego starcia zębów oraz rozwoju schorzeń w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.
Najczęściej krzywizna zębów powstaje w pierwszych latach życia. Jakie są najczęstsze przyczyny wad zgryzu?
- uwarunkowania genetyczne
- choroby rozwojowe,
- przerost migdałków i oddychanie przez usta,
- ssanie kciuka w dzieciństwie,
- zbyt długie picie mleka z butelki przez dziecko oraz używanie smoczka w nieprawidłowy sposób,
- nieleczona próchnica zębów mlecznych.
Wady zgryzu nie tylko źle wyglądają, ale też wpływają na komfort życia, zaburzając funkcję żucia i pogarszają jakość komunikacji. Wady zgryzu komplikują także oczyszczanie zębów, przyczyniając się do rozwoju stanów zapalnych i bakteryjnych. Wczesne leczenie ortodontyczne pozwala na wyeliminowanie problemu i odzyskanie pięknego uśmiechu.
Ortodonta Warszawa – jak wygląda konsultacja?
Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, by zweryfikować, czy zęby nie są zajęte próchnicą. W sytuacji wykrycia nieprawidłowości w postaci ubytków, leczenie jest nieodzowne.
Gdy pacjent jest wyleczony, ortodonta tworzy indywidualny plan leczenia w oparciu o wyniki badania RTG i cefalometrycznego. Wybór odpowiedniego dla pacjenta sposoby terapii oraz aparatu na zęby to kluczowe kwestie w procesie leczenia wad zgryzu.
W zależności od tego, którą metodę leczenia wybrał specjalista, każdorazowa konsultacja kontrolna może wyglądać inaczej. W przypadku aparatu nakładkowego na comiesięcznej wizycie pacjent otrzymuje nowy zestaw alignerów. Podczas leczenia aparatem stałym ortodonta przekleja zamki (jeśli jest to konieczne) oraz wymienia łuk i ligatury.
Po zakończeniu zasadniczego leczenia aparatem ortodontycznym przychodzi czas na założenie aparatu retencyjnego, który służy stabilizacji zębów i zapobieżeniu ponownemu wykrzywieniu się zębów.
Leczenie wielospecjalistyczne
Ortodoncja to dziedzina, w której bez szczególnej dbałości o zdrowie stawów skroniowo żuchwowych, nie będzie satysfakcjonujących efektów terapii. Dlatego aby właściwie zdiagnozować problemy w obrębie narządu żucia, kładziemy szczególny nacisk na wnikliwą diagnostykę i wywiad z pacjentem. Zasada ta dotyczy młodzieży i dorosłych, niezależnie od wieku.
Oprócz standardowych procedur wykonywanych rutynowo przez ortodontę, takich jak analiza modeli diagnostycznych, ocena pantomogramu czy analiza cefalometryczna, niejednokrotnie do pełnej oceny konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej czyli CBCT określonych obszarów anatomicznych twarzoczaszki.
Nieoceniona jest też wartość deprogramacji, rejestracji relacji centrycznej, zaguzkowania nawykowego, przeniesienia danych do artykulatora i na ich podstawie ustalenia planu leczenia. Nowa szkoła, dążąca do perfekcji i najtrwalszego efektu leczenia zakłada przeprowadzenie powyższych czynności przeprowadzanych w trudniejszych przypadkach.
W przypadku zaburzeń w stawach skroniowo żuchwowych, nadmiernego starcia zębów, zgrzytania, często zalecana jest szynoterapia, poprzedzająca leczenie ortodontyczne i protetyczne.
Skuteczne leczenie powinno skupiać się na współpracy ze specjalistą chirurgii szczękowo-twarzowej, periodontologiem, logopedą, fizjoterapeutą oraz laryngologiem. Metody leczenia ortodontycznego w bardzo trudnych przypadkach wiążą się z interwencją chirurgiczną.
Dlaczego warto leczyć wady zgryzu
Wśród korzyści wynikających z leczenia ortodontycznego bez wątpienia na pierwszym miejscu większość pacjentów wymieni poprawę estetyki uśmiechu. Mniej spektakularna, ale również istotna i wyraźnie zauważalna w wielu przypadkach jest poprawa komfortu żucia, a u niektórych osób także poprawa wymowy. Wyleczenie krzywych zębów za pomocą aparatu wpływa na lepsze samopoczucie i zwiększenie pewności siebie.
Często finalnym etapem leczenia ortodontycznego jest leczenie uzupełniające. Może to być kosmetyczna korekta kształtu poszczególnych zębów czyli odbudowy z kompozytu (tzw. bonding) lub licówki kompozytowe.
W niektórych przypadkach, po leczeniu ortodontycznym przystępuje się do leczenia protetycznego za pomocą licówek ceramicznych lub koron pełnoceramicznych.
W sytuacji braków w uzębieniu spowodowanych m.in nieobecnością zawiązków zębów stałych czy utratą zębów z innych przyczyn, kolejnym etapem po leczeniu ortodontycznym mogą być implanty lub mosty protetyczne.
Wizyty kontrolne retencji u lekarza ortodonty
W trakcie leczenia wady zgryzu zarówno u pacjentów dorosłych, jak też dzieci i młodzieży, wizyty kontrolne są kluczowe w celu utrzymania wyników leczenia ortodontycznego.
Rutynową procedurą po zdjęciu aparatu jest zaopatrzenie pacjenta w 2 płytki retencyjne oraz retainery stałe druciane, przyklejone na górny i dolny łuk zębowy, od kła do kła po stronie wewnętrznej zębów. Po zakończeniu leczenia aktywnego, ortodonta przyjmuje pacjenta na wizytach kontrolnych, które odbywają się wedle określonego porządku:
- Pierwsza wizyta po 6 tygodniach od zdjęcia aparatu,
- Druga wizyta – po 3 miesiącach.
- Trzecia – po pól roku.
Następnie warto odbywać konsultacje raz na rok przez kolejne 5 lat od zdjęcia aparatu.
Ortodonta dokonuje wówczas kontroli stabilności leczenia oraz jakości retainerów, uzupełniają też materiał, którym przymocowane są druty retencyjne.
Ortodoncja i medycyna estetyczna w Warszawie Mokotów
Niektóre wady zgryzu związane z nieprawidłową budową kośćca twarzoczaszki (wady szkieletowe) nie są możliwe do korekty jedynie aparatem ortodontycznym. Najczęściej konieczne jest leczenie ortodontyczne połączone z operacją ortognatyczną.
W wielu przypadkach możliwa jest poprawa estetyki asymetrii twarzy, cofniętej bródki czy zapadniętej okolicy podnosowej przez zastosowanie wypełniaczy.
Zalety leczenia ortodontycznego
Chcąc uzyskać proste zęby trzeba nastawić się na długotrwały proces, ale jego efekty są warte zaangażowania. Leczenie aparatami ruchomymi i stałymi pozwala na sprostanie potrzebom i oczekiwaniom pacjentów niezależnie od sytuacji początkowej ich zgryzu. Lekarz tworzy indywidualny plan leczenia dostosowany do potrzeb pacjenta, analizując przy tym wyniki badań oraz stan uzębienia.
Pacjent, który poddaje się leczeniu ortodontycznemu ma szansę nie tylko odzyskać piękny uśmiech, ale także znacząco usprawnić działanie narządu żucia, zapobiec rozwojowi próchnicy, a nawet poprawić swoją wymowę. Zdrowe zęby, to zdrowy organizm. I to właśnie jest głównym celem leczenia ortodontycznego.
Informujemy, że ze wszystkich usług kliniki Medessence możesz korzystać bez angażowania własnych środków i opłacić koszty w ratach. MediRaty to pierwszy w Polsce, sprawdzony już w tysiącach gabinetów, klinik i szpitali, ogólnie dostępny system finansowania usług medycznych.
Cennik - Ortodoncja
Leczenie nakładkowe
tzw. niewidzialne aparaty (systemy: Clear Aligner /Orthero / Invisalign )
Aparat ortodontyczny stały metalowy
(opcjonalnie bezniklowy)
Aparat ortodontyczny stały porcelanowy lub szafirowy
Samoligaturujący aparat metalowy Damon
Samoligaturujący aparat kosmetyczny Damon
Wizyty kontrolne z aparatami stałymi
Plytka Schwarza
Aparat Hyrax
Kontrola aparatu ruchomego