Spis treści
- Leczenie kanałowe Warszawa Mokotów
- Na czym polega leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?
- Bezbolesne leczenie kanałowe pod mikroskopem
- Wskazania do leczenia kanałowego
- Etapy leczenia endodontycznego pod mikroskopem
- Kilka scenariuszy zabezpieczenia zęba leczonego kanałowo pod mikroskopem
- Powtórne leczenie kanałowe - reendo
- Leczenie kanałowe Mokotów – dlaczego warto?
- Jak długo trwa leczenie kanałowe?
- Leczenie kanałowe zęba - co jeszcze warto wiedzieć?
- Cennik zabiegów
Leczenie kanałowe Warszawa Mokotów
Leczenie kanałowe (endodontyczne) ma za zadanie ocalenie zęba, w miazdze którego pojawiły się nieodwracalne zmiany chorobowe i martwicze. Procedura endontyczna polega przede wszystkim na usunięciu zainfekowanej tkanki. Rozwój stomatologii pozwala na coraz bardziej dokładne przeprowadzanie takich zabiegów z użyciem mikroskopu. Dzięki powiększeniu stomatolog może z dużą precyzją dokonać opracowania kanałów korzeniowych u pacjenta. Jak przebiega leczenie zębów pod mikroskopem?
Na czym polega leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem?
Endodoncja służy leczeniu zakażonej lub uszkodzonej miazgi zęba, czyli tkanki miękkiej znajdującej się wewnątrz zęba, zawierającej nerwy, naczynia krwionośne i tkankę łączną. Wewnątrz zdrowego zęba znajduje się żywa tkanka. Kiedy choruje (niezależnie od tego, czy wskutek urazu, czy z powodu bakterii próchnicotwórczych), trzeba się jej pozbyć aż do wierzchołka zęba i zastąpić ją biozgodnymi preparatami nie drażniącymi organizmu i nie wywołującymi stanów zapalnych.
Podczas leczenia kanałowego pod mikroskopem endodonta usuwa zainfekowaną lub uszkodzoną miazgę, dokładnie oczyszcza przestrzeń kanałową za pomocą narzędzi ręcznych i maszynowych a następnie ją wypełnia i uszczelnia.
Nowoczesne szkoły endodontyczne wymagają określonych protokołów zabiegowych. Skuteczne wypłukanie jednego kanału trwa określony czas – nie wolno działać za szybko. Proces ten wymaga cierpliwości zarówno zabiegowca jak i pacjenta.
Bezbolesne leczenie kanałowe pod mikroskopem
Dawniej leczenie kanałowe bez mikroskopu było znacznie mniej skuteczne. Praca z możliwością powiększenia obrazu operowanego obszaru pozwala na zdecydowanie bardziej precyzyjne działanie w stosunku do tradycyjnego leczenia kanałowego.
Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego ból jest całkowicie wyeliminowany. Bywa, że pacjenci zasypiają podczas zabiegu!
Wskazania do leczenia kanałowego
Głównym wskazaniem do nowoczesnego leczenia kanałowego pod mikroskopem jest zgorzel – rodzaj martwicy miazgi, w której beztlenowe bakterie wywołują zapalenie miazgi zęba, stany martwicze, a przy tym gorzki smak w ustach, przykry zapach i silny ból.
Jeśli dotknięty zgorzelą ząb nie będzie w porę leczony, może dojść do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co mocno komplikuje i wydłuża leczenie. Stany martwicze zęba wywołane są najczęściej zaawansowaną próchnicą, złamaniem zęba czy niewłaściwym wypełnieniem kanałów zębów leczonych kanałowo wcześniej.
Etapy leczenia endodontycznego pod mikroskopem
Nowoczesne leczenie kanałowe pod mikroskopem w Medessence nie wymaga już chemicznego zatrucia miazgi zęba, czyli umieszczenia pasty dewitalizacyjnej w zębie.
Leczenie endodontyczne jest też całkowicie bezbolesne, dzięki stosowaniu znieczulenia miejscowego. Po znieczuleniu nasiękowym dentysta zakłada koferdam (specjalną gumę izolującą pole zabiegowe) oraz klamrę i przygotowuje ząb do leczenia przywracając pierwotną anatomię. Odbudowuje ścianki zęba, by zminimalizować ryzyko pęknięcia lub utraty opatrunku między wizytami. Taka odbudowa ma istotne znaczenie, by do wewnątrz nie przedostały się bakterie.
Następnie korona zęba poddawana jest trepanacji z użyciem wierteł, tak aby znaleźć ujście kanałów i poszerzyć je pilnikami.
Trudniejsze przypadki, np. w przypadku zębów z nietypową anatomią i ukrytymi kanałami, czy złamanymi narzędziami w kanale po poprzednim leczeniu, wymagają zastosowania zaawansowanej optyki z użyciem mikroskopu stomatologicznego.
Właściwie przygotowane kanały są odkażane, później ząb jest już gotowy do aplikacji gutaperki – biozgodnego materiału zmieniającego pod wpływem ciepła swój stan skupienia na ciecz. Ten właśnie płyn dostaje się do zakamarków kanałów głównych zęba i jego bocznych korzeni. Gdy kanały są wypełnione, dentysta zabezpiecza ujście.
Kilka scenariuszy zabezpieczenia zęba leczonego kanałowo pod mikroskopem
Zabezpieczenie zęba w sytuacji, gdy występuje duża ilość tkanki własnej wymaga jedynie wstawienia wypełnienia kompozytowego. Znacznie częściej jednak zdarza się, że konieczne jest wykonanie endokorony, bo tkanki zębowe są w dużym stopniu zniszczone.
Endokorona zapewni funkcjonalność leczonego zęba przez wiele lat. Jeśli dentysta stwierdzi rozległe zniszczenie korony lub jej brak, proponuje pacjentowi odbudowę protetyczną, tj. wkład koronowo-korzeniowy i koronę porcelanową – cementowane na stałe. To pozwoli uchronić ząb przed pęknięciem w przyszłości.
Powtórne leczenie kanałowe – reendo
Zdarza się, że pomimo przeprowadzenia zabiegu endodontycznego po dłuższym czasie okazuje się konieczne przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego. Zabieg nazywany reendo polega na wyjęciu wcześniej założonego wypełnienia, ponownym oczyszczeniu i zabezpieczeniu kanałów oraz zastosowaniu nowego biozgodnego materiału.
Leczenie kanałowe Mokotów – dlaczego warto?
Pozostawienie zainfekowanego lub uszkodzonego zęba bez leczenia może prowadzić do poważniejszych problemów stomatologicznych, w tym ropni a także rozprzestrzeniania się infekcji w całym organizmie. Jeśli zatem dentysta zaleci leczenie kanałowe, trzeba do niego przystąpić w trosce o własne bezpieczeństwo oraz uratowanie pięknego, estetycznego uśmiechu.
Niepodjęcie się specjalistycznego leczenia kanałowego pod mikroskopem może skutkować w późniejszym czasie koniecznością ekstrakcji zęba.
Jak długo trwa leczenie kanałowe?
Zdarza się, że można przeprowadzić leczenie kanałowe pod mikroskopem w 1 dzień. Jeśli jednak tkanki zęba są mocno zainfekowane a problem choroby próchnicowej rozległy, stomatolog może rozłożyć zabieg na 2 wizyty w klinice. Długość całej procedury jest też uzależniona od ilości kanałów korzeniowych.
Leczenie kanałowe zęba – co jeszcze warto wiedzieć?
Wokół tematu leczenia kanałowego pod mikroskopem pojawiło się wiele mitów, które mogą niekiedy zniechęcać pacjentów do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zupełnie niepotrzebnie. Procedura endodontyczna umożliwia skuteczne ocalenie zęba, w przypadku gdy jego miazga jest mocno zainfekowana bakteriami próchnicowymi.
Mikroskop pozwala na precyzję zabiegu, w odróżnieniu od dawnych metod, gdy lekarz musiał oceniać stan zęba gołym okiem. Co jeszcze warto wiedzieć o postępowaniu endodontycznym? Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego zawsze konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, dzięki któremu stomatolog widzi z dużą dokładnością, w jakim stanie jest ząb.
W przypadku niepokojących objawów stomatologicznych warto niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem, ponieważ odpowiednio szybkie wdrożenie leczenia kanałowego pod mikroskopem jest w stanie ocalić zainfekowany ząb. Jeśli potrzebujesz skuteczne leczenie kanałowe mokotów skontaktuj się z naszym gabinetem!
Cennik - Leczenie kanałowe pod mikroskopem Warszawa Mokotów
Konsultacja endodontyczna z lek. dent. Karoliną Mikołajczak lub Janem Rajewskim
Przygotowanie zęba do leczenia endodontycznego
Pierwotne leczenie kanałowe ( leczenie w koferdamie, z użyciem mikroskopu, maszynowe opracowanie kanałów, wypełnienie ciepłą gutaperką , zdjęcia rvg w cenie, niezależnie od ilości wizyt)
Powtórne leczenie kanałowe ( leczenie w koferdamie, z użyciem mikroskopu, maszynowe opracowanie kanałów, wypełnienie ciepłą gutaperką , zdjęcia rvg w cenie, ilość wizyt uzależniona od decyzji lekarza)
Usunięcie złamanego wkładu lub narzędzia