Stomatologia zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej. Zdarza się jednak, że rozległe problemy zdrowotne wymagają znacznie bardziej inwazyjnego działania. Wówczas potrzebny jest zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej. Leczenie operacyjne w obrębie jamy ustnej (np. podniesienie dna zatoki szczękowej, skomplikowana ekstrakcja zęba, resekcja wierzchołka korzenia, chirurgiczne usuwanie zębów mądrości) może być przeprowadzone wyłącznie przez chirurga stomatologa. Zabiegi chirurgiczne przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a w niektórych poważnych przypadkach pod narkozą.
Co to jest chirurgia stomatologiczna?
Chirurgia stomatologiczna jest dziedziną zajmującą się inwazyjnym, operacyjnym leczeniem chorób i dysfunkcji jamy ustnej oraz (w niektórych przypadkach) twarzoczaszki. Chirurg szczęki nierzadko przygotowuje pacjenta do leczenia ortodontycznego, protetycznego lub implantologicznego.
Jakie usługi oferuje chirurg stomatologiczny?
Nowoczesna chirurgia stomatologiczna zajmuje się m.in.:
- zabiegami resekcji wierzchołków korzeni zębów (które są bardzo często nieodzowne po zakończonym leczeniu kanałowym),
- usuwaniem zębów zatrzymanych,
- augmentacją kości.
Chirurg specjalizuje się też w usuwaniu zmian nowotworowych i torbieli w obrębie twarzoczaszki, usuwaniu ósemek i przeprowadzaniu zabiegu kortykotomii. Na czym polega ta procedura?
Kortykotomia pozwala na biologiczne uruchomienie procesów przemieszczania się zębów, w wyniku nacinania blaszki zbitej kości w miejscu korzeni zębów. Jest to niezwykle duże ułatwienie w przebiegu leczenia skomplikowanych wad zgryzu z użyciem stałego aparatu ortodontycznego.
Kiedy należy skonsultować się z chirurgiem stomatologicznym?
Chirurgia stomatologiczna to dziedzina stomatologii poświęcona operacyjnemu leczeniu poważnych problemów w obrębie kości szczęki i żuchwy. Kiedy należy zatem zapisać się na wizytę u chirurga szczękowego?
- gdy pojawiają się dolegliwości bólowe zębów o charakterze nagłym, bardzo intensywnym i nieustającym,
- w przypadku planowanego leczenia ortodontycznego, gdy lekarz zaleca konsultację ze specjalistą chirurgiem,
- przed rozpoczęciem leczenia implantologicznego i protetycznego,
- w sytuacji konieczności ekstrakcji zębów zatrzymanych.
Jakie są korzyści płynące z chirurgii stomatologicznej?
Zabiegi chirurgii stomatologicznej są w niektórych przypadkach nieodzowne. Dopiero po ich przeprowadzeniu możliwe są dalsze działania z zakresu implantologii i leczenia protetycznego. Zabieg wykonany w odpowiednim czasie pozwala:
- wyeliminować choroby zębów i przyzębia,
- przyspieszyć leczenie wad zgryzu (niekiedy usunięcie zębów mądrości jest konieczne, ponieważ ich zatrzymanie przyczyniło się do stanów zapalnych tkanek oraz stłoczenia pozostałych zębów),
- dokonać estetycznych poprawek w postaci plastyki i korekty dziąseł,
- przygotować jamę ustną do leczenia z obszaru protetyki,
- podnieść skuteczność wszczepiania implantów.
Leczenie chirurgiczne to niezwykle cenne oręże w walce o piękny uśmiech. Nie należy obawiać się przebiegu procedury, ponieważ za sprawą środków znieczulających nie jest ona traumatyzująca. Lekarz w okolicznościach zabiegowych w klinice dokłada wszelkich starań, by maksymalnie poprawić komfort psychiczny pacjenta. W niektórych sytuacjach operacje chirurgii szczękowej, np. bardzo problematyczne usunięcie zęba, przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.
Kiedy tylko pacjent odczuwa, że w jego jamie ustnej dzieje się coś niepokojącego, warto skierować się do lekarza stomatologa. W wyniku zebranego wywiadu oraz przeprowadzenia badań dentysta może uznać, że w dalszym postępowaniu nieodzowna będzie ingerencja chirurga. Należy wówczas niezwłocznie zapisać się na konsultację, by specjalista stworzył plan leczenia i omówił wszystkie ważne kwestie w zakresie rekonwalescencji i zaleceń po zabiegowych.
Cennik - Chirurgia stomatologiczna
Usunięcie zęba stałego
Usunięcie ósemki
Usunięcie zęba mlecznego