Spis treści
- Czym jest implant zębowy?
- Wskazania i przeciwwskazania do leczenia implantologicznego
- Rodzaje implantów zębowych
- Jak wygląda proces leczenia implantami dwufazowymi?
- Jak wygląda proces leczenia implantami jednofazowymi?
- Przygotowanie do konsultacji implantologicznej i zabiegu
- Na czym polega podniesienie dna zatoki?
- Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu?
- Jakie są zalecenia po zabiegu wszczepienia implantu?
- O czym jeszcze należy pamiętać po zabiegu implantacji zęba?
- Leczenie implantologiczne - kto może skorzystać?
- Cennik zabiegów
Braki w uzębieniu często przyczyniają się do utraty pewności siebie. Warto zaznaczyć, że zjawisko to jest nie tylko problematyczne pod kątem wizualnym, ale też szkodzi zdrowiu. Braki zębowe powodują powstawanie procesów zanikowych w kości szczęki i żuchwy, wskutek czego mogą się przyczyniać do późniejszych deformacji twarzy i zaburzeń pracy narządu żucia. Rozwiązaniem jest zabieg wszczepienia implantów zębowych. To nowoczesna, bezpieczna i bezbolesna (dzięki znieczuleniu) metoda, dzięki której w gabinecie stomatologicznym otrzymujemy piękny uśmiech. Co warto wiedzieć o implantologii?
Czym jest implant zębowy?
Implantologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odbudową zębów pacjenta. Implanty mogą być używane jako wsparcie mostów protetycznych, dzięki czemu sprawdzają się nie tylko w pojedynczych, ale też rozległych brakach uzębienia.
Implant zębowy to sztuczny zamiennik korzenia. W zależności od potrzeb konkretnego pacjenta, lekarz wybiera wielkość implantu oraz rodzaj łącznika. Po zanurzeniu go w kości staje się niewidoczny. W ramach procedury implantologicznej do implantu przytwierdzana jest korona, która przypomina naturalny ząb. Tylko tę część widzimy w jamie ustnej. Implant stomatologiczny ma postać śruby wykonanej z tytanu.
Nowoczesne leczenie implantologiczne jest w pełni bezpieczną procedurą. Zastosowane materiały nie alergizują i są dobrze tolerowane przez pacjentów. Co ciekawe, fakt posiadania implantów zębowych nie jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego. Śruba jest bardzo dobrze widoczna w obrazie radiologicznym.
Dzięki rozwojowi stomatologii pacjenci zmagający się z różnymi problemami zdrowia jamy ustnej mogą uzyskiwać profesjonalne i nowoczesne wsparcie, niezależnie od stopnia skomplikowania danego przypadku. Implantacja jest zabiegiem chirurgicznym bezbolesnym i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. W rzadkich przypadkach, jeśli zostanie stwierdzona zasadność takich działań, do chirurgicznego wszczepienia implantu może dojść pod narkozą. Zdarza się to jednak sporadycznie i muszą być ku temu przesłanki.
Wskazania i przeciwwskazania do leczenia implantologicznego
Brak własnych zębów to problem, który dotyka wielu pacjentów w różnym wieku. Do najczęstszych przyczyn niepełnego uśmiechu zalicza się:
- zaawansowany stopień choroby próchnicowej,
- złamanie zakończone utratą zęba,
- przewlekłą i nieleczoną paradontozę,
- pęknięcia po leczeniu kanałowym, które nie kwalifikują się do odbudowy protetycznej,
- niewykształcone zawiązki zębowe.
Czy każdy może skorzystać z implantologicznego sposobu odbudowy brakujących zębów? Wyróżniamy następujące przeciwwskazania do rozpoczęcia procedury:
- zbyt młody wiek pacjenta (do 21 roku życia implanty stomatologiczne są odradzane ze względu na fazę rozwoju tkanek kostnych szczęki i żuchwy),
- choroby przyzębia,
- zanik kości w wyniku wieloletniego zaniedbywania braków zębowych (wówczas stomatolog kieruje pacjenta do leczenia periodontologicznego w celu odbudowy dna zatoki szczękowej),
- nieunormowana cukrzyca,
- zaawansowana osteoporoza,
- zaburzenia krzepnięcia,
- choroby autoimmunologiczne.
Rodzaje implantów zębowych
Implanty zębów można podzielić na:
- jednofazowe,
- dwufazowe.
Jak wygląda proces leczenia implantami dwufazowymi?
W pierwszej kolejności implantolog wszczepia implant, który ma za zadanie zastąpić korzeń w kości. Sukces leczenia polega na pełnej integracji implantu z otaczającymi go tkankami. Proces ten trwa 3 miesiące.
Po około 3-6 miesiącach po zabiegu, chirurg implantolog instaluje u pacjenta śrubę gojącą, która ma za zadanie zaadaptować tkanki miękkie (czyli dziąsło) do przyszłej odbudowy.
Kolejny etap, po miesiącu od instalacji śruby gojącej, stanowi wizyta w celu pobrania wycisków pod docelową koronę protetyczną. Oczekiwanie na ostateczną koronę to standardowo jeden tydzień. Jest to wizyta wieńcząca cały proces. Warto wziąć pod uwagę już na początku, że wizyty kontrolne i drobne korekty są wpisane w scenariusz leczenia.
Jak wygląda proces leczenia implantami jednofazowymi?
Implanty jednofazowe pozwalają na montaż implantu wraz z nadbudową w czasie zaledwie jednej wizyty. Zabieg ten nie znajdzie jednak zastosowania u każdego pacjenta. Aby móc go przeprowadzić niezbędna jest m.in. idealna higiena jamy ustnej. Warunek stanowią także takie aspekty, jak: brak jakichkolwiek ubytków kostnych i dobra kondycja pozostałych zębów.
Przygotowanie do konsultacji implantologicznej i zabiegu
Przed konsultacją bądź zabiegiem wszczepienia implantu w Medessence w Warszawie, niezbędne jest przeprowadzenie kilku badań.
Wymagamy wykonania tomografii komputerowej, a dokładniej tomografii wiązki stożkowej (CBCT). Zdjęcia 3D umożliwiają implantologowi ocenę jakości i ilości kości oraz stan zębów sąsiadujących. Pozwala to na dokładne zaplanowanie zabiegu. Implantolog, dzięki tomografii stożkowej mierzy również rozmiar zatok i widzi topografię nerwów.
Dzięki badaniu radiologicznemu można zweryfikować, czy potrzebna jest augmentacja kości oraz jaki rozmiar i rodzaj implantu wybrać, by leczenie było najskuteczniejsze. Badanie obrazowe CBCT jest od kilku lat tzw. „złotym standardem”, bez którego żaden chirurg implantolog nie jest w stanie zaplanować efektywnego leczenia.
Dodatkowo, zaleca się wykonanie badań krwi: morfologii z rozmazem, oznaczenia OB, stężenia glukozy, określenia czasu krzepnięcia krwi, oznaczenie poziomu wit D oraz lipidogramu. Na podstawie powyższych parametrów specjalista może przewidzieć, czy procesy gojenia po wszczepieniu implantu będą przebiegały prawidłowo. Niemniej istotne jest badanie kliniczne, w czasie którego lekarz ocenia ogólny stan jamy ustnej i zębów, ze szczególnym uwzględnieniem chorób dziąseł oraz zmian próchnicowych.
Na czym polega podniesienie dna zatoki?
Zanim rozpocznie się leczenie implantologiczne w obrębie szczęki, czasem konieczne jest przeprowadzenie zabiegu podniesienia dna zatoki.
Podniesienie dna zatoki polega na wprowadzeniu pod błonę specjalnego materiału lub przeszczepu kostnego pacjenta, który po kilku miesiącach przekształca się w pełnowartościową kość. Podniesienie dna przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. Gojenie trwa średnio kilka miesięcy.
Jak przebiega zabieg wszczepienia implantu?
Czas wszczepiania jednego implantu zębowego to średnio od 20 do 40 minut. W dniu zabiegu, bezpośrednio przed rozpoczęciem procedury, pacjent podpisuje „świadomą zgodę” na wykonanie implantacji. Pacjent ma obowiązek posiadania ze sobą płyty CD z aktualnym badaniem CBCT lub pantomogramem.
Lekarz podaje znieczulenie miejscowe, nasiękowe. Pacjent jest przytomny, świadomy przez cały czas trwania zabiegu. Tylko w rzadkich przypadkach przeprowadza się wszczepianie implantów pod narkozą. Na ogół jest to zabieg na tyle szybki i bezbolesny, że decyzja o znieczuleniu ogólnym powinna być ostatecznością, nawet w przypadku rozległych implantacji.
Po znieczulenia nasiękowym błony śluzowej, chirurg implantolog nacina dziąsło, odwarstwia płat, a następnie przygotowuje przestrzeń na wprowadzenie śruby wykonując delikatnie nawiercenia. W wypreparowane w ten sposób łoże implantu wprowadza się śrubę, dokręca specjalnym kluczem, a na koniec zakłada szwy chirurgiczne. Szwy są zwykle resorbowalne i wchłaniają się po miesiącu. Jeśli zaś wywołują dyskomfort, można dokonać ich zdjęcia w gabinecie stomatologicznym, po upływie co najmniej 7-10 dni od zabiegu.
Obrzęk pozabiegowy jest zwykle niewielki lub nie ma go wcale. Przykładanie zimnych okładów zmniejsza opuchliznę. Tego samego dnia (lub następnego) można wrócić do pracy zawodowej. Jest to zwykle leczenie mniej traumatyczne od chirurgicznego dłutowania dolnych ósemek. Jeśli jest taka konieczność, wystawia się na prośbę pacjenta zwolnienie lekarskie.
Jakie są zalecenia po zabiegu wszczepienia implantu?
Przez 2 godziny po wszczepieniu implantu nie jemy i nie pijemy. Przez pierwsze 2 doby po zabiegu należy unikać gorących pokarmów i picia gorących napojów. Zaleca się spożywanie płynnych i półpłynnych posiłków. Powinno się także zrezygnować z wysiłku fizycznego. Kategorycznie unikamy alkoholu i palenia papierosów. Nie wolno gryźć kawałków jedzenia tą stroną szczęki, gdzie doszło do implantacji. W przypadku odczuwania dyskomfortu można stosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty.
O czym jeszcze należy pamiętać po zabiegu implantacji zęba?
Przed wizytą implantologiczną należy umówić się na konsultację w celu oceny stanu zdrowia jamy ustnej i zdobyciu skierowania na badanie radiologiczne. Na kolejne spotkanie z implantologiem w celu rozpoczęcia procedury odbudowy uzębienia, należy zgłosić się z wykonanym badaniem CBCT.
Leczenie implantologiczne – kto może skorzystać?
Z leczenia implantologicznego mogą skorzystać osoby posiadające braki zębów. W przypadku wieloletnich zaniedbań wszczepienie implantu zęba musi być poprzedzone podniesieniem dna zatoki szczękowej. Dopiero w momencie, gdy lekarz wykluczy wszelkie przeciwwskazania wynikające z procesów zanikowych kości szczęki lub żuchwy, pacjent może skorzystać z zabiegu w klinice.
Implanty są odradzane młodym osobom, nie ma natomiast ograniczeń wiekowych w przypadku osób starszych. Każdy, kto marzy o poprawie estetyki uśmiechu, może zawalczyć o piękny wygląd i poprawę swojego samopoczucia na co dzień. Warto więc przyjść na pierwszą konsultację i omówić dostępne rozwiązania, dopasowując z lekarzem metodę leczenia do swoich indywidualnych potrzeb.
Cennik - Implanty zębów
Konsultacja specjalistyczna
Wszczepienie implantu
(cena obejmuje znieczulenie, zabieg, rvg zębowe, wypisanie recepty, zdjęcie szwów, wizyty kontrolne)
Proteza na implantach
Ekstrakcja z natychmiastową implantacją, kolagenem lub PRF oraz śrubą indywidualną
(cena obejmuje również znieczulenie, zabieg, rvg zębowe, wypisanie recepty, zdjęcie szwów, wizyty kontrolne)
Założenie śruby gojącej
Sinus Lift zatoki szczękowej
Usunięcie implantu
Szablon chirurgiczny do implantów