Spis treści
- Na czym polega laserowe odmładzanie twarzy?
- Zabieg laserowego odmładzania skóry twarzy - wskazania i przeciwwskazania
- Okres rekonwalescencji po zabiegu laserowego odmładzania skóry
- Co jeszcze należy wiedzieć na temat laserowego zabiegu odmładzania?
- Odmładzanie laserem frakcyjnym - efekty
Oznaki starzenia się skóry to bardzo częsty bodziec do rozpoczęcia przygody z medycyną estetyczną. Istnieje szereg zabiegów, dzięki którym można wygładzić i zregenerować cerę, spłycić zmarszczki, pozbyć się bruzd, poprawić jędrność skóry, zredukować liczne przebarwienia oraz pobudzić skórę do wytwarzania nowych włókien kolagenowych. Jednym z takich rozwiązań jest zabieg laserem frakcyjnym, dzięki któremu możliwe jest spowolnienie procesów starzenia i poprawienie wyglądu naszej skóry. Co warto wiedzieć o odmładzaniu laserowym?
Na czym polega laserowe odmładzanie twarzy?
Laserowe odmładzanie twarzy pobudza naturalne procesy regeneracyjne skóry. Jest to stosunkowo nieinwazyjna i bardzo precyzyjna metoda, która sprawdza się zarówno w przypadku zaawansowanych oznak upływającego czasu, jak też u osób, które zaobserwowały u siebie pierwsze zmarszczki.
Działanie lasera frakcyjnego polega na wykorzystaniu skupionych wiązek światła, które uszkadzają skórę w kontrolowany sposób, co w efekcie powoduje zintensyfikowaną regenerację. Już po kilku dniach od zabiegu rozpoczyna się proces intensywnego złuszczania. Dzięki temu dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny oraz odmłodzenia i odświeżenia skóry.
Chcąc, by procedura była jak najbardziej skuteczna zaleca się, by zabiegi laserowe wykonywać w seriach oddzielonych od siebie odstępem kilku (najczęściej 4) tygodni. Optymalna ilość takich zabiegów to 3 lub 4. W ten sposób można odmłodzić skórę także w obrębie szyi i dekoltu, a to niestety często zapominane w codziennej pielęgnacji obszary.
Zabieg laserowego odmładzania skóry twarzy – wskazania i przeciwwskazania
Chociaż laserowy lifting jest bardzo polecanym zabiegiem medycyny estetycznej, to nie każdy może z niego skorzystać. Istnieją przeciwwskazania, które wykluczają pacjenta lub pacjentkę podczas kwalifikacji do przeprowadzenia procedury.
Laserowe odmładzanie jest odradzane w przypadku:
- infekcji bakteryjnych i wirusowych,
- stanów zapalnych i grzybiczych skóry,
- ciąży i karmienia piersią,
- opalenizny skórnej (zabieg odradzany jest w sezonie letnim, w czasie intensywnego nasłonecznienia),
- zaburzeń i chorób układu immunologicznego,
- bielactwa, AZS oraz łuszczycy,
- opryszczki,
- zaburzeń gojenia.
Kto zatem powinien zdecydować się na wykonanie tego zabiegu? Laserowe odmładzanie to propozycja dla osób chcących:
- rozjaśnić koloryt skóry,
- spowolnić proces starzenia,
- poprawić jędrność i elastyczność skóry,
- zredukować zmarszczki,
- pozbyć się blizn potrądzikowych oraz przebarwień.
Okres rekonwalescencji po zabiegu laserowego odmładzania skóry
Po wykonaniu zabiegu w klinice medycyny estetycznej pacjent powinien stosować się do zaleceń, które zostały mu szczegółowo przedstawione słownie oraz pisemnie po zakończeniu procedury. Ważne jest, by nie wystawiać się na promieniowanie słoneczne. Zaleca się stosowanie kremów z filtrem SPF 50. Nie wolno wykonywać innych zabiegów, zwłaszcza bez konsultacji ze specjalistą.
Nie wolno powstających strupków oraz łuszczącej się skóry samodzielnie ściągać ręcznie lub ścierać z pomocą peelingów drobnoziarnistych. Obszar poddany zabiegowi laserowemu należy traktować z bardzo dużą delikatnością.
Skóra regeneruje się przez około 10 dni, niemniej jednak serie zabiegów powinny odbywać się w odstępach nie krótszych niż 3 tygodnie.
Co jeszcze należy wiedzieć na temat laserowego zabiegu odmładzania?
Im lepiej przygotujemy się merytorycznie do procedury, tym mniej elementów zaskoczenia pojawi się w trakcie jej trwania. Co warto wiedzieć o zabiegu z użyciem lasera?
- Możliwe jest odczuwanie pieczenia skóry twarzy od 1 do 2 godzin po zabiegu. Chłodzenie za pomocą zimnego opatrunku przyniesie znaczącą ulgę. Dzięki temu zmniejszy się również obrzęk. W przypadku mocniejszego pieczenia można zażyć tabletkę przeciwbólową na bazie paracetamolu,
- Nie wolno zwilżać wodą obszaru poddanego zabiegowi przez 24h.
- U niektórych pacjentów po zabiegu może pojawić się punktowe krwawienie na skórze, w takim wypadku trzeba przyłożyć sterylny gazik w celu zatamowania krwawienia,
- Należy zmienić poszewkę poduszki na świeżą. Dodatkowo osoby posiadające zwierzęta powinny ograniczyć z nimi kontakt dotykowy, by nie doprowadzić do nadkażenia skóry,
- Po 24 h konieczne jest regularne nawilżanie skóry – najlepiej preparatami, które zaleci kosmetolog wykonujący zabieg,
- Trzeba unikać preparatów zawierających w składzie alkohol do 2 tygodni po zabiegu.
Odmładzanie laserem frakcyjnym – efekty
Skóra staje się rozjaśniona, jędrna, elastyczna i promienna. Zmarszczki są znacząco zredukowane, cera staje się gładka i „odświeżona”. Warto jednak pamiętać, że świadoma pielęgnacja na co dzień także ma duże znaczenie dla kondycji skóry. Ważne więc by stosować się do wszystkich porad, które podczas zabiegu laserowego odmładzania twarzy przedstawi kosmetolog. Takie cenne wskazówki przedłużą i wzmocnią efekt zabiegu na długi czas.