Mikrochirurgia ortodontyczna czyli kortykotomia to technika wspomagająca leczenie ortodontyczne. Istnieje grupa pacjentów, którzy posiadają bardziej zmineralizowaną kość. W tym przypadku tradycyjne leczenie ortodontyczne aparatem stałym przebiega dużo wolniej i mniej efektywnie. Aby skrócić czas leczenia i nie doprowadzić do patologicznych zmian w obrębie korzenia i przyzębia stosujemy nowoczesną metodę chirurgiczną, czyli kortykotomię ułatwiającą ruchy zębów.
Na czym polega kortykotomia i jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
Dzięki zmniejszeniu oporów kostnych w trakcie przesuwania zębów zmniejsza się ryzyko wystąpienia resorpcji lub obnażeń korzeni. U pacjentów, których tkanki przyzębia są przeciążone, opór kości prowadzi do nadmiernej kompresji włókien ozębnej. Kortykotomia jest więc zabiegiem polecanym osobom zagrożonym występowaniem tzw recesji dziąseł (odsłanianiem się szyjek zębowych). Procedura może być przeprowadzona u osób dorosłych, powyżej 20 roku życia, ze względu na zakończony rozwój kostny.
Kortykotomia zwana jest specjalistycznie techniką monokortykalnej dyslokacji zęba i dystrakcji ozębnej. Celem zabiegu jest przemieszczenie zęba wraz z kością zbitą w kierunku ruchu ortodontycznego i dystrakcji więzadeł ozębnej na powierzchni zęba sąsiedniego.
Kortykotomia jest to więc zabieg, który ułatwia i przyspiesza wędrówkę zębów (skraca średni czas leczenia nawet o połowę). Minimalizuje ryzyko wystąpienia zmian w obrębie korzenia i przyzębia po leczeniu ortodontycznym.
Zaletą tej techniki jest minimalna inwazyjność i wyjątkowa skuteczność.
Warunkiem powodzenia jest:
- przeprowadzenie zabiegu z odpowiednią precyzją,
- wykonanie nacięć wg zasad biomechaniki,
- użycie konkretnego rodzaju sprzętu Piezosurgery i konkretnej końcówki.
Jak wygląda zabieg z punktu widzenia pacjenta?
Kortykotomia odbywa się po wystawieniu skierowania przez ortodontę. Pacjent przed zabiegiem nie wymaga specjalnego przygotowania. Wyjątkiem jest dostarczenie aktualnego wyniku pantomogramu lub CBCT. Procedura nie może się rozpocząć, jeśli w dniu zabiegu pacjent przechodzi infekcję (dotyczy to także wirusa opryszczki). Warto być także po niedawno wykonanej higienizacji.
Kortykotomia to zabieg chirurgii stomatologicznej, odbywający się w znieczuleniu miejscowym nasiękowym. Pacjent jest więc przytomny, ale nie odczuwa bólu.
Procedura polega na poziomym i pionowym nacięciu blaszki kostnej. Celem tego działania jest zmniejszenie oporów kostnych podczas przesuwania zębów w leczeniu ortodontycznym. Po zakończeniu tego etapu lekarz zszywa błonę śluzową i zapoznaje pacjenta z zaleceniami dotyczącymi postępowania na czas gojenia. Rana po zabiegu goi się bardzo szybko i zazwyczaj nie stwarza dużych dolegliwości bólowych oraz ryzyka powikłań. Po zakończonym procesie gojenia należy zgłosić się na umówioną wizytę w celu zdjęcia szwów.
Po zabiegu znieczulenie przestaje działać zwykle po kilku godzinach. Może być wtedy odczuwalny lekki ból lub dyskomfort, dlatego zaleca się przyjęcie środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Pacjent odczuwa skutki zabiegu zwykle przez kilka dni. W zależności od przypadku, proces gojenia nieco się różni. Mogą pojawić się takie objawy, jak: obrzęk, tkliwość, trudności w spożywaniu pokarmów. Jest to jednak sprawa bardzo indywidualna.
Czy kortykotomia jest to zabieg obarczony powikłaniami?
Największym możliwym powikłaniem kortykotomii jest uszkodzenie korzenia zęba, prowadzące w wyjątkowych sytuacjach do utraty zęba.
Co warto jeszcze wiedzieć o kortykotomii?
Kortykotomii nie wykonujemy u każdego pacjenta ortodontycznego. Dlaczego? Primum non nocere, czyli po pierwsze nie szkodzić. Jeśli ortodonta nie widzi wskazań do przeprowadzenia zabiegu, nie ma potrzeby rozpoczynać procedury tylko po to, by przyspieszyć leczenie.
Koszt całej procedury waha się zwykle od 900 do 1800 zł w zależności od ilości nacięć. Kortykotomia jest nowoczesnym i bardzo skutecznym zabiegiem w stomatologii. Warto skonsultować się z chirurgiem, który na pierwszej wizycie oceni zasadność podjęcia takich działań oraz zaplanuje leczenie.