Zdrowie jamy ustnej jest bardzo ważne. Rozwój próchnicy może wpływać na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Dlatego też nie wolno dopuszczać do rozwoju bakterii w zębach i regularnie odwiedzać dentystę na wizytach kontrolnych. W ten sposób unikniemy powstawania ubytków i konieczności leczenia kanałowego. Działania zapobiegawcze oraz rozprawianie się z już powstałą próchnicą zaliczamy do stomatologii zachowawczej.
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
W gabinecie stomatologicznym możemy skorzystać z wielu możliwości, takich jak: sprawdzenie stanu uzębienia, higienizacja (czyli usuwanie nagromadzonego osadu i kamienia nazębnego) i wypełnienie powstałych ubytków próchnicowych. Rozwój nowoczesnych technologii sprawia, że każda procedura przebiega bezboleśnie i w komfortowej atmosferze.
W trakcie leczenia współcześnie stosuje się koferdam, lupy powiększające i mikroskop. Wypełnienia oraz odbudowy mają strukturę wielowarstwową, dzięki czemu skurcz polimeryzacyjny kompozytu jest minimalny. To właśnie takie detale są odpowiedzialne za wieloletnie utrzymywanie się plomb w nienaruszonym stanie.
Niezwykle ważna jest też współpraca ze strony pacjenta. Ważne, by pamiętać o regularnych wizytach w gabinecie dentystycznym, przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i weryfikować podczas przeglądów stan wszystkich zębów.
Metody leczenia próchnicy zębów
Zdarza się, że w wyniku zaawansowanego rozwoju próchnicy jedyną szansą na uratowanie zęba jest leczenie kanałowe. Nie chcąc dopuścić do takiego stanu warto regularnie odwiedzać gabinet dentystyczny, wykonywać przeglądy i zabiegi mające na celu utrzymanie maksymalnej higieny jamy ustnej. Wówczas, nawet jeśli pojawią się drobne ubytki, można wypełnić je za pomocą wysokiej jakości kompozytu, zapobiegając dalszemu rozwojowi stanu chorobowego.
Niektóre zabiegi stomatologii zachowawczej odbywają się w znieczuleniu miejscowym, a w medycznie uzasadnionych przypadkach w znieczuleniu ogólnym lub sedacji.
W doborze metody postępowania kluczowy jest stan początkowy uzębienia podczas pierwszej wizyty stomatologicznej.
Profilaktyka i leczenie próchnicy w gabinecie dentystycznym
Regularne wizyty u dentysty są kluczem do sukcesu w pielęgnowaniu zdrowia jamy ustnej. Zabiegi związane z profilaktyką próchnicy pozwalają zapobiec poważnym dla całego organizmu konsekwencjom rozwoju bakterii w zębach.
Nieleczona latami próchnica może prowadzić do przewlekłych stanów chorobowych, np. nawracającego zapalenia zatok lub zapalenia migdałków.
Profilaktyka oznacza monitorowanie stanu przyzębia, pielęgnowanie odpowiedniej higieny w domu oraz odbywanie zabiegów higienizacji w gabinecie dentystycznym. Zapobieganie to także reagowanie na pierwsze symptomy chorobowe, takie jak: nieświeży zapach z jamy ustnej, ból zęba lub stan zapalny dziąseł.
Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?
Endodoncja zajmuje się ratowaniem struktur tkanek zęba, zajętych w stopniu zaawansowanym przez próchnicę. Leczenie kanałowe ma zatem główne zadanie – ocalenie zęba przez lekarza stomatologa, jeśli tylko jest to możliwe.
Profilaktyka ma znaczenie
Zapobieganie rozwojowi próchnicy i leczenie zachowawcze to ważne kwestie w kontekście estetyki uśmiechu i zdrowia jamy ustnej. Zdrowe zęby mają pozytywny wpływ na kondycję całego organizmu.
Warto zaufać specjalistom i odbywać częste wizyty kontrolne, dzięki którym mamy pewność, że początkowe stadium próchnicy zostanie wykryte na czas, co pozwoli zapobiec dolegliwościom bólowym i późniejszej utracie zębów.
Cennik - Stomatologia zachowawcza
Wypełnienia / odbudowy kompozytowe (najwyższej jakości kompozyty Asteria, Empress, G-eanial)
Licówka kompozytowa / bonding
Znieczulenie do zabiegu
Zdjęcie rvg
Konsultacja z wydaniem orzeczenia lekarskiego / recepty / zaświadczenia do zabiegu