Korekta wad zgryzu ma znaczenie nie tylko pod względem estetyki, ale również jest istotna z przyczyn zdrowotnych. Pacjenci stomatologiczni mogą skorzystać z nowoczesnych rozwiązań proponowanych przez specjalistów ortodoncji. Oprócz klasycznego aparatu na zęby coraz popularniejsze staje się leczenie metodą Invisalign. Na czym polega działanie niewidocznego aparatu nakładkowego? Komu ortodonta może zalecić ten system korekcji zgryzu?
Czym jest Invisalign?
Leczenie ortodontyczne metodą Invisalign to bardzo nowoczesne rozwiązanie proponowane osobom w różnym wieku. Może być stosowane zarówno w przypadku korekty zębów mlecznych, jak też stałych. Czym wyróżnia się na tle klasycznych aparatów ortodontycznych?
Invisalign jest przezroczystym aparatem. Nakładki te wytwarzane są dla pacjenta na indywidualne zamówienie ortodonty, po pobraniu wycisków szczęki lub wykonaniu skanu 3D. Proces leczenia polega na stosowaniu aparatu ortodontycznego Invisalign przez 22 godziny na dobę.
Pacjent zdejmuje nakładki w momencie gdy chce umyć zęby lub zjeść posiłek. Nakładki wykonane są z elastycznego materiału termoplastycznego SmartTrack, dzięki czemu dziąsła nie ulegają podrażnieniu w trakcie terapii.
Aparat Invisalign znacząco zwiększa komfort terapii ortodontycznej i nie utrudnia higieny jamy ustnej. Nie zaburza też estetyki uśmiechu, ponieważ jest niemal całkowicie niewidoczny. Warto podkreślić, że nakładki na zęby mogą być stosowane w przypadku wielu częstych wad zgryzu, co czyni je bardzo uniwersalnym rozwiązaniem.
Jak działa Invisalign?
W metodzie Invisalign tworzony jest kompletny plan zmiany ustawienia zębów z początkowej do oczekiwanej pozycji końcowej. Do tego celu stosowana jest cała seria alignerów z wysokiej jakości tworzywa o elastycznych właściwościach. Nakładki zdejmuje się wyłącznie przed posiłkiem i myciem zębów. Biorąc pod uwagę skuteczność tego systemu, Invisalign jest porównywalny do leczenia aparatem stałym. Nakładki prostujące zęby mogą być zatem stosowane w przypadku wielu wad zgryzu.
Proces korekcji zgryzu rozpoczyna się od wizyty u certyfikowanego lekarza Invisalign ® i wykonania przez niego skanu 3D szczęki. Na tej podstawie dla pacjenta zostaje przygotowana seria indywidualnych nakładek ortodontycznych Invisalign. Wytworzone są z bardzo elastycznego tworzywa sztucznego, które w żaden sposób nie czyni dyskomfortu dla pacjenta w trakcie użytkowania.
Ortodonta podczas pierwszej konsultacji w klinice tworzy plan leczenia. Ważne jest, by pacjent regularnie przychodził na późniejsze wizyty kontrolne oraz stosował się do wszystkich zaleceń.
Przezroczyste nakładki Invisalign działają na zasadzie wywierania stopniowego nacisku na zęby, co powoduje zmianę ich ustawienia w jamie ustnej. Najczęściej leczenie trwa około 18 miesięcy. Pacjent na samym początku procedury otrzymuje od ortodonty serię nakładek i musi pamiętać o tym, by zmieniać je co dwa tygodnie. Tylko regularność działań może przynieść pożądane efekty i zaowocować pięknym uśmiechem.
Leczenie aparatem Invisalign zwiększa znacząco komfort pacjenta również z tego powodu, że pozwala na korekcję wady ustawienia zębów w obydwu łukach bez zastosowanie klamerek i drutów. W przypadku leczenia tradycyjnym aparatem stałym trzeba liczyć się z obowiązkiem noszenia metalowej konstrukcji w jamie ustnej oraz zakładaniem wyciągów ortodontycznych. To z kolei utrudnia higienę, ponieważ resztki jedzenia mogą pozostawać w różnych zagłębieniach zamków.
Możliwość zdejmowania aparatu przed posiłkiem jest więc ogromnym udogodnieniem, które powinno skłonić do rozpoczęcia leczenia zębów w systemie Invisalign zwłaszcza tych pacjentów, którzy mają tendencję do problemów stomatologicznych i wielokrotnie musieli leczyć się z tytułu choroby próchnicowej.
Jaki jest koszt leczenia Invisalign? Liczby uzależnione są od wielu czynników, takich jak rodzaj wady zgryzu i stopień skomplikowania problemu ortodontycznego. Ta kwestia ma znaczący wpływ na czas terapii. Całkowity koszt leczenia nakładkami Invisalign, biorąc pod uwagę pakiety alignerów dla obydwu łuków zębowych, może wynosić 10 tys. zł lub więcej. Skuteczność procedury jest przez cały czas monitorowana przez lekarza, który ocenia na każdej wizycie kontrolnej to, jak przebiega leczenie.
Aparat Invisalign – korzyści
Dlaczego warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne aparatem Invisalign? Przezroczyste nakładki na zęby mają wiele korzyści w porównaniu do tradycyjnego aparatu stałego. Przede wszystkim nie wpływają na estetykę uśmiechu – praktycznie ich nie widać. Pacjent powinien wyjmować je przed posiłkiem, co pozytywnie wpływa na higienę jamy ustnej w czasie leczenia. Nakładki Invisalign można w prosty sposób czyścić i higienicznie przechowywać. Okres leczenia jest też znacznie krótszy niż w przypadku aparatu tradycyjnego.
Leczenie Invisalign w Warszawie – dla kogo?
Leczenie nakładkami Invisalign® pozwala na niezwykle precyzyjne wyprostowanie zębów pacjenta w takich sytuacjach, jak:
- Nagryz pionowy,
- stłoczone zęby,
- przodozgryz,
- zgryz krzyżowy,
- szparowatość,
- zgryz otwarty.
System Invisalign jest optymalnym rozwiązaniem dla młodzieży i dorosłych. Może być też stosowany do korekty ułożenia zębów mlecznych. Jest to idealna propozycja dla osób wrażliwych na estetykę oraz tych pacjentów stomatologicznych, u których lekarz odnotował zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy. Biorąc pod uwagę, ile trwa leczenie niewidocznymi nakładkami Invisalign, procedura może być doskonałym rozwiązaniem dla osób niezwykle uwrażliwionych na dyskomfort powstający w jamie ustnej podczas tradycyjnej terapii.
Warto zdecydować się na leczenie ortodontyczne Invisalign w sytuacji, gdy zależy nam na maksymalizacji komfortu terapii oraz korzystaniu z jak najbardziej subtelnej estetycznie metody. Niewidoczny aparat ortodontyczny jest w stanie wyleczyć wiele rodzajów wad zgryzu, jednocześnie nie zmieniając dotychczasowej rutyny higienicznej i żywieniowej pacjenta.
To udogodnienie dla wielu osób niezależnie od wieku. Nakładki na zęby invisalign zapewniają efekty leczenia w stosunkowo krótkim czasie a zakończenie leczenia nie wiąże się z niekomfortowym procesem zdejmowania metalowych zamków z zębów.