Zabieg higienizacji składa się z piaskowania zębów, skalingu, polerowania i fluoryzacji. Dzięki tej procedurze stomatologicznej można dokonać usunięcia płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Nagromadzony osad nie tylko wpływa na estetykę uśmiechu, ale też stwarza ryzyko rozwoju próchnicy. Jak często pacjent powinien odwiedzać gabinet higienistki? Co warto wiedzieć o prawidłowym czyszczeniu zębów, by zapobiec powstawaniu osadu i przebarwień?
Dlaczego higienizacja zębów jest ważna?
Zarówno skaling, jak też piaskowanie zapewniają usunięcie kamienia i osadu z powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowej. Kompleksowe czyszczenie wykonywane przez higienistkę stomatologiczną ma charakter profilaktyki i chroni uzębienie pacjenta przed rozwojem choroby próchnicowej oraz stanów zapalnych. To także skuteczna metoda walki z nieświeżym oddechem i przebarwieniami. Zabieg fluoryzacji zapewnia natomiast wzmocnienie szkliwa.
Higienizacja zębów Warszawa – usługi
Higienizacja zębów jest to kilkuetapowa procedura wykonywana w gabinecie stomatologicznym przez profesjonalną higienistkę. Co składa się na ten zabieg?
Skaling ultradźwiękowy – polega na usuwaniu twardego kamienia, który przez dłuższy czas gromadził się na zębach pacjenta. Oczyszczanie odbywa się za pomocą skalera, czyli urządzenia emitującego drgania o wysokich częstotliwościach. Procedura jest bezbolesna, ale może towarzyszyć jej lekki, krótkotrwały dyskomfort.
Piaskowanie – jego głównym zadaniem jest usunięcie osadu. Specjalistyczny piasek stomatologiczny oraz woda wydostają się z piaskarki za pomocą sprężonego powietrza. Jest to bezpieczny sposób czyszczenia zębów, który nie uszkadza szkliwa ani nie przyczynia się do jego nadwrażliwości.
Polerowanie – po zakończeniu zasadniczej części, czyli czyszczenia, higienistka nakłada specjalną pastę, która wyrównuje powierzchnię zębów i zapewnia efekt gładkości oraz nabłyszczenia.
Fluoryzacja zębów – dentyści określają fluor mianem płynnego szkliwa. Jest to sposób na zabezpieczenie powierzchni zębów przed szkodliwym działaniem bakterii. Produkt występuje najczęściej w formie żelu lub smakowej pianki i jest aplikowany na kilka minut na powierzchnię zębów (może być też podawany na specjalnej łyżce dentystycznej). Co ważne, fluor zmniejsza także wrażliwość zębów.
Po zakończeniu higienizacji pacjent nie powinien spożywać posiłków przez 2 godziny ani pić kolorowych napojów i palić papierosów.
Jak usuwanie kamienia nazębnego wpływa na nasze zdrowie?
Usuwanie kamienia nazębnego to nie tylko zabieg o walorach estetycznych. Zapobiega powstawaniu chorób przyzębia i rozwojowi próchnicy. Jak wiadomo płytka nazębna to pożywka dla bakterii. Skaling jest w pełni bezpieczny, bezbolesny i pozwala odzyskać pacjentowi piękny uśmiech.
Nie każdy jednak może zdecydować się na skaling ultradźwiękowy. Do przeciwwskazań zalicza się wady serca, wszczepienie zastawki i rozrusznika, choroby nadciśnienia oraz ciążę. Ważne jest więc, by przed rozpoczęciem procedury poinformować o takich kwestiach higienistkę i upewnić się, czy zabieg może się odbyć.
Prawidłowa higiena jamy ustnej
Odpowiednia higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna w zapobieganiu rozwojowi próchnicy. Podczas zabiegu higienizacji pacjent jest informowany o zaleceniach dotyczących codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
Obowiązkowe jest mycie zębów minimum dwa razy dziennie. W ciągu dnia nie wolno zapominać o stosowaniu nici dentystycznej i płukaniu jamy ustnej specjalnym płynem, zapobiegając w ten sposób powstawaniu nieświeżego oddechu. W przypadku osób z nadwrażliwością bardzo pomocne może okazać się stosowanie specjalnych past i kuracji w celu wzmocnienia szkliwa.
Co ważne, wizyta higienizacyjna to jedyny sposób profesjonalnego usuwania kamienia i przebarwień. Nie powinno się eksperymentować i na własną rękę korzystać z gotowych produktów, które rzekomo pozwalają na wybielanie i oczyszczanie zębów. Może to poważnie uszkodzić szkliwo poprzez nadmierne ścieranie.
Chcąc zadbać o swoje zęby warto zdecydować się na profesjonalne usunięcie kamienia nazębnego, co nie tylko wpłynie pozytywnie na estetykę uśmiechu, ale przyczyni się także do utrzymania zdrowego stanu zębów.
Oprócz mycia i nitkowania zębów należy też zwracać uwagę na znaczenie codziennej diety. Świadoma dbałość o zdrowie zębów i dziąseł przynosi wiele korzyści. Niedokładne szczotkowanie zębów oraz ignorowanie gromadzącego się kamienia nazębnego mogą doprowadzić do powstawania ubytków oraz paradontozy. Pogorszenie stanu jamy ustnej ma także wpływ na ogólnoustrojową kondycję pacjenta, dlatego należy ten temat traktować z powagą.
Warto regularnie przychodzić do gabinetu stomatologicznego i wykonywać zabieg higienizacji. Taka rutyna przyczyni się znacząco do poprawy wyglądu uśmiechu oraz ochroni zęby przed szkodliwym biofilmem bakterii.