Spis treści
- Chirurgiczne usuwanie ósemek – kiedy jest zalecane
- Jak przygotować się do zabiegu usuwania ósemek? Ekstrakcja zęba mądrości krok po kroku
- Chirurgiczne usuwanie ósemek Warszawa - zalecenia przed zabiegiem
- Zalecenia po usunięciu ósemki
- O czym jeszcze warto pamiętać?
- Czy chirurgiczne przeprowadzenie usunięcia ósemek boli?
Chirurgia stomatologiczna zajmuje się operacyjnym leczeniem stanów chorobowych zębów, w tym przeprowadzaniem ekstrakcji. Chirurgiczne wyrywanie ósemek to procedura często uzasadniona z tytułu stanu zdrowia zębów mądrości pacjenta oraz ze względu na zalecenia ortodontyczne, które wynikają z planowania rozpoczęcia leczenia wady zgryzu. Co warto wiedzieć o ekstrakcji zębów mądrości? W których przypadkach jest nieodzowna i jakie są zalecenia po zabiegu?
Chirurgiczne usuwanie ósemek – kiedy jest zalecane
Chirurg stomatolog jest specjalistą, który wykonuje ekstrakcje zębów w uzasadnionych przypadkach. Najczęściej chirurgiczne usuwanie ósemek przeprowadza się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Zwykle obecność ósemek utrudnia lub blokuje terapię ortodontyczną, dlatego usuwanie zębów mądrości powinno być jedną z pierwszych czynności poprzedzających ten proces.
Szczotkowanie trzonowców wymaga dużo wysiłku ze względu na problematyczne położenie zębów w tej części jamy ustnej. Następstwem nieprawidłowej higieny jest: gromadzenie się kamienia nazębnego, pojawianie się stanów zapalnych, rozwój próchnicy (lub próchnicy wtórnej).
Często ósemki zajęte przez próchnicę wymagają leczenia zachowawczego, jednakże prawidłowe założenie wypełnienia może być bardzo trudne. Wówczas warto rozpatrzyć wyrywanie zębów mądrości.
Zdarza się, że próchnica na łuku zębowym, w którym znajduje się jedna z ósemek, jest tak głęboka, że ząb wymaga wdrożenia postępowania endodontycznego. Leczenie kanałowe ósemek wykonywane jest niezwykle rzadko, ponieważ ich anatomia jest nieprzewidywalna (zakrzywione kanały, wielokorzeniowość, wielokanałowość). Jednocześnie dostęp do kanałów jest bardzo utrudniony.
W przypadku zatrzymanego zęba, problematyczne ułożenie niesie ryzyko wywołania chorób zębopochodnych. Dotyczy to zarówno kości, jak i samego zęba.
Kiedy zęby mądrości wyrzynają się nieprawidłowo – nie mieszczą się w łuku, uciskają okoliczne tkanki, wywołują obrzęki oraz stan zapalny dziąseł i całego przyzębia. Stwarzają zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Wysiew drobnoustrojów do krwi może być przyczyną infekcji ogólnoustrojowych i zmian zapalnych w narządach odległych od jamy ustnej. Wśród chorób, których przyczyną mogą być problemy stomatologiczne są m.in. choroby serca, nerek, stawów, narządu wzroku i cukrzyca.
Kiedy ósemka wyrzyna się nieprawidłowo, pozostałą część zęba przykrywa kaptur dziąsłowy, pod którym zalegają resztki pokarmowe. Powoduje to duży dyskomfort i przykry zapach z ust.
Do zabiegu chirurgicznego usuwania ósemek kwalifikuje się również ząb, który przewlekle drażni błonę śluzową policzka. Dotyczy to również sytuacji, gdy brakuje np. dolnej ósemki a obecna górna ósemka wychodzi poza płaszczyznę zwarcia i drażni dziąsło w dolnym łuku.
Jak przygotować się do zabiegu usuwania ósemek? Ekstrakcja zęba mądrości krok po kroku
W przypadku, kiedy chcemy przystąpić do zabiegu usunięcia zębów mądrości należy przygotować bieżący wynik pantomografii.
W przypadku braku aktualnych wyników należy zgłosić się na wizytę do stomatologa ogólnego. Po zbadaniu jamy ustnej i wykonaniu przeglądu specjalista wystawia skierowanie na badanie pantomograficzne. Jeśli dentysta uzna to za konieczne, zaleci także zgłoszenie się na pakiet higienizacyjny. Po higienizacji i wykonaniu pantomogramu chirurg może przystąpić do zabiegu.
W rzadkich przypadkach np., gdy ułożenie ósemki jest bardzo trudne i istnieje duże ryzyko uszkodzenia nerwu zębodołowego dolnego, chirurg zleca wykonanie badania CBCT, czyli tomografii stożkowej. Pozwala to na dokładniejsze obejrzenie zęba mądrości.
Chirurgiczne usuwanie ósemek Warszawa – zalecenia przed zabiegiem
Chirurgiczne usuwanie ósemek to zabieg, z którego skorzystało już wiele osób – nie trzeba się obawiać ani powikłań, ani bólu. Przed ekstrakcją należy zjeść lekkostrawny, nieduży posiłek i dokładnie umyć zęby.
Na miejscu, w gabinecie dentystycznym lekarz zapoznaje pacjenta z wszystkimi ważnymi zaleceniami związanymi z higieną pozabiegową. Wszystkie te informacje mają ogromne znaczenie, ponieważ zapobiegają powikłaniom i utrudnieniu gojenia tkanki po zabiegu wyrywania ósemki. Procedura odbywa się w znieczuleniu.
Do bezwzględnych przeciwwskazań do wykonania ekstrakcji zęba mądrości jest aktywne przechodzenie wirusa opryszczki oraz infekcji bakteryjnych i grzybiczych w obrębie jamy ustnej.
Chirurgiczne usuwanie ósemek jeszcze bezpieczniejsze
Zabieg ekstrakcji ósemek bądź innych zębów sam w sobie nie jest traumatyczny, w wyjątkowych sytuacjach wydłuża się i zajmuje więcej niż 30 min. Aby gojenie było jak najkrótsze i wiązało się z minimalnym obrzękiem oraz dyskomfortem, pacjent może skorzystać z procesu tzw. regeneracji PRF.
Materiałem do utworzenia PRF o właściwościach regenerujących zębodół poekstrakcyjny, jest krew pacjenta pobierana z żyły łokciowej. Po pobraniu krwi do odpowiednich probówek, jest ona wirowana w wirówce, wskutek czego tworzy się specjalna frakcja, którą lekarz zaszywa w ranie.
Skuteczność tej metody jest potwierdzona licznymi badaniami klinicznymi. Warto więc skorzystać z takiego zabiegu zwłaszcza w przypadkach, gdy planujemy w przyszłości implantację w miejscu usuniętego niegdyś zęba.
Zalecenia po usunięciu ósemki
Po chirurgicznym usunięciu zęba pacjent otrzymuje od lekarza szczegółowe zalecenia w formie ustnej i pisemnej. Stosowanie się do nich jest gwarantem pomyślnego gojenia.
Po wyrwaniu zęba pacjent może zaobserwować lekki obrzęk oraz czuć dyskomfort w jamie ustnej, dlatego też można zastosować dostępne bez recepty leki przeciwbólowe oraz zrobić w domowych warunkach chłodne okłady przykładane do policzka.
Przez pierwsze dni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, wizyt na saunie oraz spożywania gorących potraw i picia gorących napojów. Nie powinno się także palić papierosów i pić alkoholu. Ważne, by przyjść na wizytę kontrolną do stomatologa, który wykonywał zabieg, w celu sprawdzenia, czy proces gojenia rany przebiega prawidłowo.
O czym jeszcze warto pamiętać?
- Nie należy wykonywać energicznego płukania ust przez 48 h, aby nie oderwać skrzepu formującego się w zębodole,
- Nie powinno się kichać z zamkniętymi ustami (powstrzymanie się od kichania może spowodować odmę, czyli dostanie się powietrza do tkanek miękkich),
- Zaleca się rezygnację z picia napojów przez słomkę przez kilka dni,
- Nie powinno się jeść twardych pokarmów przez kilka dni,
- Koniecznie trzeba zapisać się na wizytę w celu zdjęcia szwów po 7-10 dniach od zabiegu,
- W razie bólu warto zażywać środki przeciwbólowe zgodnie z zaleceniami lekarza (nie wolno jednak przyjmować aspiryny),
- Bezpośrednio po zabiegu zaleca się przykładanie coldpack’a do policzka, by zmniejszyć obrzęk. Zimne okłady będą niezwykle pomocne przez kilka pierwszych godzin. Spożycie lodów (bez bakalii) także jest mile widziane.
Jeżeli rana wygląda dobrze oraz goi się prawidłowo, można spać spokojnie.
Czy chirurgiczne przeprowadzenie usunięcia ósemek boli?
Chirurgiczne usuwanie ósemek jest zabiegiem ingerującym w jamę ustną, dlatego może występować po nim ból głowy, obrzęk twarzy czy nawet szczękościsk. Wszystkie te objawy powinny minąć niedługo po zabiegu. Z każdym dniem dyskomfort powinien maleć. Sam zabieg usunięcia ósemki nie wiąże się z odczuciami bólowymi ze względu na zastosowanie znieczulenia miejscowego w trakcie procedury.
Jeśli w wyniku obserwacji, poszerzonej diagnostyki oraz profilaktycznego przeglądu stomatolog uznał, że pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się na zabieg usunięcia zębów trzonowych, ważne jest by zastosować się do tego zalecenia.
Stan zapalny lub inne problemy związane z ósemkami mogą wpływać na zdrowie pozostałych zębów, generując przykre dolegliwości w szczęce i żuchwie oraz całym organizmie.