Retinoidy sposobem na gładką skórę.
Retinoidy sposobem na gładką skórę?
Retinoidy to super rozwiązanie na wiele bolączek skórnych o czym za chwilę się przekonasz . Jeśli poprzednie nasze artykuły z bloga masz w jednym palcu ,to ten temat jest dopełnieniem. Dotyczy pielęgnacji przeciwstarzeniowej dla ZAAWANSOWANYCH . Jeśli nie, to wróć proszę do podstaw https://www.medessence.pl/2021/05/04/sekrety-pielegnacji-skory-twarzy/
Retinoidy to naturalne i syntetyczne związki będące analogami retinolu.
Retinol zaś to organiczny związek chemiczny, alkohol nienasycony zaliczany do grupy karotenoidów, wraz z innymi retinoidami pełni funkcję witaminy A. . Retinol powstaje w w wątrobie z prowitaminy A czyli β-karotenu . Jest wrażliwy na światło[2]. W siatkówce oka utlenia się do aldehydu– retinalu, który uczestniczy w procesie widzenia. Ponadto retinol jest niezbędny do prawidłowego wzrostu organizmu, a także utrzymania odpowiedniego stanu naskórka oraz błon śluzowych .W pożywieniu występuje głównie w: tranie , maśle, żółtku jaj, marchwi, owocach cytrusowych oraz zielonych warzywach
Grupa retinoidów to ponad 2500 związków!
Retinoidy mimo różnej struktury nadal jednak działają na receptory, na które wywiera działanie aktywny metabolit witaminy A, czyli kwas retinowy. Ze względu na budowę i właściwości retinoidy dzielimy na kilka generacji.
Retinoidy
Forma alkoholowa – retinol Stosowany w kosmetykach jako składnik przeciwzmarszczkowy
Forma aldehydowa – retinal Dozwolony do stosowania w kosmetykach, jednak jest mało stabilny i podatny na utlenianie
Forma kwasowa – kwas retinowy Najbardziej aktywny, niedozwolony do stosowania w kosmetykach, silnie drażni skórę. Stosowany w medycynie.
Generacje retinoidów
Niearomatyczne, naturalne (działają nieselektywne) Retinol, Retinal, Formy izomeryczne kwasu retinowego: Tretinoina (all-trans kwas retinowy), Izotretinoina (13-cis kwas retinowy)
Monoaromatyczne, syntetyczne analogi witaminy A Etretynat, Acytretyna
Poliaromatyczne, syntetyczne (selektywnie działają na receptory) Adapalen, Tazaroten
Retinoidy stosowane są w kosmetyce przede wszystkim ze względu na działanie przeciwtrądzikowe i anti-aging. W naskórku normalizują proces keratynizacji, czyli rogowacenia, sprzyjają spłyceniu warstwy zrogowaciałej i pogrubieniu warstw żywych. Natomiast, działając złuszczająco, wygładzają powierzchnię skóry. Dlatego są szczególnie polecane przy problemach związanych z nadmiernym łuszczeniem i rogowaceniem skóry, takich jak łuszczyca rybia łuska czy rogowacenie mieszkowe. Ponadto poprawiają koloryt skóry.
Retinoidy sposobem na gładką skórę?
Otóż tak, jakoże pobudzają produkcję włókien kolagenowych i elastynowych a regularne ich stosowanie ich likwiduje drobne zmarszczki oraz przebarwienia.
W ludzkim organizmie występują receptory retinoidów i znajdują się głównie w naskórku, mieszku włosowym, komórkach Langerhansa i gruczołach łojowych. Efektem ich działania jest złuszczanie warstwy rogowej naskórka, wspomaganie odnowy komórkowej w warstwie podstawnej, stymulacja syntezy kolagenu oraz powstawania elastyny. Co ciekawe, retinoidy odpowiedzialne są również za stymulowanie powstawania naczyń krwionośnych. Retinoidy nie tylko rozjaśniają skórę od zewnątrz, ale także wpływają na proces melanogenezy. Ponieważ sprzyjają równomiernemu rozmieszczeniu melaniny w naskórku, retinol stosuje się w kosmetykach zmniejszających przebarwienia. W postaci kwasu retinowego stosowany jest on w peelingach zmniejszając zmiany hiperpigmentacyjne czy posłoneczne.
Jak stosować retinoidy, aby sobie nie zaszkodzić?
W przypadku chęci zastosowania kuracji retinoidami należy skonsultować się z kosmetologiem lub dermatologiem.
Kluczowy w terapii jest odpowiedni dobór i właściwa aplikacja miejscowych retinoidów. Kremy z retinoidami wprowadzamy do pielęgnacji stopniowo. Należy zacząć od jednej lub dwóch aplikacji w tygodniu i powoli, niespiesznie zwiększać częstotliwość. Ta sama zasada dotyczy stężenia. Najbezpieczniejsza dawka retinoidów to stężenie 0,25-0,05% w kremie. W przypadku regularnego stosowania jest to też dawka najskuteczniejsza. Badania pokazują , że pierwsze zmiany w postaci wygładzenia drobnych zmarszczek pojawiają się już po 3 miesiącach stosowania . Najwłaściwsze na start przyjaźni (aż po grób;) z retinoidami będą łagodniejsze preparaty.
Przykłady:
The ordinary 2% ( zawiera 0,2 % retinolu) 30ml, ok. 24 zł
Pharmaceris T pureRETINOL 0.3 Krem z retinolem 40ml – cena ok 60 zł
La Roche Posay Redermic R Intensivr treatment 30ml zawierający 0,2% retinolu – cena ok 100zł
BiRetix Duo żel złuszczająco-oczyszczający, antybakteryjny z retinoidami eliminujący niedoskonałości skóry trądzikowej -zawierający retinol i ester kwasu retinowego. 30 mk – około 90 zł
SVR Ampoule A 0,3%- serum z retinolem zawiera: 0,1% czystego retinolu + 0,2% retinolu zamkniętego w liposomach. 30ml , cena ok.126 zł
Ciut mocniejsze działanie wykazuje np Neutra cosmetics z zawartością 0,5% retinolu lub The Ordinary 5%
Do silnych retinoidów należy:
np Paula’s Choice – Clinical – 1% Retinol Treatment – Serum z 1% Retinolem – 30ml-cena ok. 260zł
Najsilniejsza zaś jest tretynoina czyli kwas retinowy stosowane w medycynie.
Kosmetyki z zawartością retinoidów zapobiegają utracie wody oraz stymulują syntezę kwasu hialuronowego, wpływając na prawidłowe nawodnienie skóry.Stosowane są w pielęgnacji skóry suchej oraz atopowej, jednak należy pamiętać, że niewłaściwy dobór stężęnia i nadmierna aplikacja mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Poza efektami ubocznymi, które są akceptowalne, czyli takimi jak suchość skóry, delikatne pieczenie oraz zaczerwienienie, mogą pojawić się silne podrażnienia.
Jak ochronić się przed efektami ubocznymi? Używaj kremów z retinoidami , najlepiej po konsultacji ze swoim lekarzem lub kosmetologiem ! Pamiętaj o codziennym stosowaniu i reaplikacji kremu z spf50 , jak również o doborze łagodnych kosmetyków typu nawilżający fizjologiczny żel do mycia twarzy czy odżywcze kremy nawilżające . Jeżeli planujesz zakup kremu z retinoidami, zwróć uwagę na opakowanie i formulację kosmetyku, które muszą zagwarantować stabilność wrażliwego retinolu.
Ciekawostka!
Tretynoina czyli kwas retinowy to najbardziej utleniona pochodna retinolu. Wykazano, że miejscowa aplikacja 0,055 tretynoiny przez kilka miesięcy (6-12) w pewnym stopniu odwraca efekty starzenia się skóry . Pierwotnie kwas retinowy został wprowadzony w celu leczenia trądziku u młodocianych i starszych pacjentów .W trakcie terapii okazało się, żę efektem ubocznym stosowania tretynoiny, było wygładzenie zmarszczek i wyrównanie przebarwień . Od wielu lat tretynoina uznawana jest za substancję o najskuteczniejszym działaniu na skórę z widocznymi oznakami fotostarzenia.
Bardzo ważną informacją dotyczącą retinoidów jest też fakt , że nie wolno ich stosować podczas ciąży i karmienia piersią.