Spis treści
- Protetyka stomatologiczna Warszawa
- Rodzaj protezy - jakie mamy możliwości?
- Rodzaje uzupełnień protetycznych
- Ruchome uzupełnienie protetyczne
- Jak przebiega leczenie protetyczne?
- Protetyka Warszawa Mokotów
- Jak dbać o protezy zębowe?
- Dlaczego warto umówić się na wizytę u protetyka?
- Cennik zabiegów
Braki w uzębieniu stanowią poważny problem, nie tylko ze względu na estetykę, lecz przede wszystkim na zdrowie. Utrata choćby pojedynczego zęba wpływa na cały układ żucia, przez co znacznie ogranicza prawidłowe funkcjonowanie pacjenta. Prowadzi do przesuwania się pozostałych zębów oraz ich przyspieszonego ścierania. Pacjentom zmagającym się z problemami braków zębowych wychodzi naprzeciw protetyka stomatologiczna. Czym dokładnie się zajmuje i jakie są nowoczesne rozwiązania?
Protetyka stomatologiczna Warszawa
Protetyka umożliwia odbudowę uszkodzonych lub brakujących zębów. Dobrze dopasowane uzupełnienia protetyczne przywracają pełną sprawność narządu żucia i czynią uśmiech estetycznym.
Leczenie rozpoczyna się od pierwszej konsultacji, podczas której specjalista protetyki ocenia stan zdrowia jamy ustnej pacjenta i zbiera wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań do podjęcia określonych działań medycznych. Zleca także badanie obrazowe.
Podczas konsultacji protetycznej zostają pobrane od pacjenta wyciski szczęki. Na ich podstawie w pracowni protetycznej powstaje na indywidualne zamówienie proteza – ruchoma bądź stała.
Zdarza się też, że pacjent z problemem braków zębowych lub bezzębia zmaga się od lat, a to doprowadziło do rozpoczęcia procesów zanikowych w obrębie kości szczęki lub żuchwy. Wówczas przed rozpoczęciem terapii protetycznej konieczne jest odbycie konsultacji periodontologicznej w celu weryfikacji, czy będzie konieczna chirurgiczna ingerencja oraz odbudowa kości.
Rodzaj protezy – jakie mamy możliwości?
Uzupełnienia wykonywane przez protetyka dzielą się na stałe oraz ruchome. Zawsze są one dobierane indywidualnie, by jak najlepiej służyły pacjentom i spełniały ich wymagania.
Dobry protetyk na podstawie zebranego wywiadu i wykonanych przez pacjenta badań decyduje, jaki rodzaj uzupełnienia w danej sytuacji będzie optymalnym rozwiązaniem.
Rodzaje uzupełnień protetycznych
Postępowanie protetyczne pozwala odtworzyć utracone tkanki zębowe, odzyskując tym samym estetykę uśmiechu. Jakie są zatem możliwości odbudowy zębów?
Do protetycznych uzupełnień stałych zaliczamy:
- wkłady koronowe,
- wkłady koronowo-korzeniowe,
- korony porcelanowe,
- mosty i licówki na zęby.
Protezy ruchome to natomiast:
- protezy osiadające – są podparte na podłożu śluzówkowym,
- protezy akrylowe częściowe lub całkowite – częściowe są stosowane u pacjentów, którzy posiadają pojedyncze zęby własne, natomiast protezy całkowite są przeznaczone dla osób zmagających się z bezzębiem,
- szkieletowe – protezy częściowe na podbudowie metalowej (z dodatkiem akrylu), które pozwalają na wykorzystanie naturalnych zębów i bezinwazyjne zamocowanie w jamie ustnej,
- overdenture – wsparte na implantach lub zębach własnych pacjenta.
Uzupełnienia stałe, jak sama nazwa wskazuje, zostają trwale przymocowane do zębów. Protetyk wykorzystuje do tego specjalne cementy, które utrzymują protezę na miejscu, bez możliwości jej wyjmowania. To wyjątkowo komfortowe rozwiązanie pozwala zapomnieć o wcześniejszym ubytku oraz doskonale imituje naturalne zęby, co jest gwarancją naturalnego wyglądu pełnego uśmiechu.
Uzupełnienia braków zębowych są wykonane z różnych materiałów: kompozytu, porcelany, podbudowy metalowej oraz tlenku cyrkonu. W zależności od tego, na jakie tworzywo zdecyduje się pacjent, efekt końcowy może się różnić w każdej z metod, np. korony protetyczne pełnoceramiczne zapewniają bardzo naturalny wygląd uśmiechu.
Ruchome uzupełnienie protetyczne
Protezy ruchome stanowią o wiele mniej komfortowe, lecz w wielu przypadkach jedyne rozwiązanie. Znajdują one zastosowanie, gdy braki w uzębieniu są szczególnie rozległe, a budżet ograniczony. W zależności od potrzeb pacjenta protetyk dobiera uzupełnienia opierające się tylko na dziąsłach (protezy akrylowe całkowite lub częściowe) bądź dziąsłach i zębach (protezy szkieletowe lub elastyczne).
Jak przebiega leczenie protetyczne?
Rekonstrukcja zębów może przebiegać w różny sposób w zależności od doboru określonej metody. Proponowane sposoby leczenia są uzależnione od tego, czy pacjent ma nieliczne braki w uśmiechu, czy też zmaga się z całkowitą utratą zębów naturalnych.
Decydując się na protezę ruchomą pacjent musi liczyć się z tym, że regularnie będzie przed snem wyjmował z jamy ustnej protezę i poddawał ją odpowiedniemu oczyszczeniu. Co ważne, nie należy w niej spać.
W przypadku uzupełnień protetycznych takich, jak np. korony, lekarz ocenia, w jaki sposób będą one przymocowane. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest leczenie implantologiczne, które umożliwia odbudowę pełnego uśmiechu i przymocowanie koron do implantów, czyli sztucznych korzeni zębowych wykonanych najczęściej z tytanu.
Protetyka Warszawa Mokotów
W naszym gabinecie korzystamy wyłącznie ze współpracy ze sprawdzonymi i renomowanymi pracowniami techniki dentystycznej, co jest gwarantem jakości oddawanych prac.
Pacjent podczas odbioru protezy lub po jej trwałym przymocowaniu w jamie ustnej, otrzymuje certyfikat, informujący z jakich materiałów został wykonany produkt.
Lekarz stomatolog przedstawia także wszystkie niezbędne zalecenia, jak dbać o „nowe uzębienie”, aby utrzymać je jak najdłużej w doskonałej kondycji.
Jak dbać o protezy zębowe?
W przypadku protez ruchomych bardzo ważne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad. Mitem jest konieczność nocnego przechowywania protezy zębowej w szklance z wodą. Należy takiej praktyki unikać, ponieważ proteza powinna być przechowywana w suchym i zacienionym miejscu.
Środowisko ciepłe i wilgotne może się przyczynić do namnażania bakterii i grzybów, a od tego tylko krok do infekcji jamy ustnej.
Protezy należy oczyszczać za pomocą specjalnych przeznaczonych do tego preparatów oraz przepłukiwać letnią wodą. Zwykłe pasty do zębów mogłyby okazać się zbyt mocno ścierne.
Protezę ruchomą zdejmuje się na noc. Po jej wyjęciu należy dokładnie umyć jamę ustną, stosując przeznaczony do tego płyn oraz użyć specjalnej miękkiej szczoteczki do oczyszczenia dziąseł.
Dlaczego warto umówić się na wizytę u protetyka?
Braki zębowe to nie tylko defekt estetyczny. Mają one wpływ na pracę narządu żucia oraz powstawanie wad zgryzu. Wykonanie protezy dostosowanej do potrzeb pacjenta jest kluczowe w poprawie komfortu codziennego życia i komunikowania się.
W wyniku braków zębowych prawdopodobne jest pojawienie się bólów głowy i kłopotów ze zgryzem. Co więcej, utrzymanie higieny jamy ustnej staje się utrudnione, a nieprawidłowa higiena prowadzi do rozwoju próchnicy lub chorób przyzębia. Przez brak trzonowców, czyli bocznych tylnych zębów, twarz traci swoje naturalne rysy i młodzieńczy wygląd. W tej sytuacji może pomóc tylko protetyk stomatologiczny.
Protetyka stomatologiczna zajmuje się także korektą kształtu zębów m.in w przypadku diastemy. Wypełnienie przerwy za pomocą materiału kompozytowego pozwala na znaczącą zmianę wyglądu uśmiechu.
Warto zdecydować się więc na konsultację protetyczną i zasięgnąć informacji o rozwiązaniach, z których można skorzystać!
Cennik - Protetyka Warszawa Mokotów
Korona porcelanowa na metalu
Korona pełnoceramiczna Cerkon / Emax
Licówki pełnoceramiczne
Proteza na implantach
Proteza szkieletowa
Proteza akrylowa